Mateřská Škola Dolní Břežany – Architektonický skvost, který budí pozornost

V obci Dolní Břežany na okraji Prahy vyrostla nová mateřská školka v hravém a moderním kabátu, která vzbudila pozornost nejen místních obyvatelů. Břežanskou školku označily Hospodářské noviny za jednu ze sedmi nejpovedenějších školských staveb v Česku.

Moderní architektura s jednoduchým provozním konceptem

Základem stavby je obdélník, na který navazují 3 „prsty” – tři tubusy v moderních barvách – červené, fialové a oranžové. V přízemní bezbariérové školce nechybí provozní místnosti, zázemí dětí a učitelů, herní a pobytové místnosti. Velké prosklené stěny umožňují pohodlný vstup do zahrady, na terasy a k dětským hřištím. Zároveň prosklené fasády vytváří krytý přechod mezi interiérem a exteriérem.

Neobyčejný design i úspora provozních nákladů

Dominantním prvkem stavby jsou originální kulatá okna imitující letící bubliny. Prosklené hliníkové fasády zajišťují vyšší prosvětlení budovy denním světlem. Pro rovnoměrné osvětlení prostoru jsou do konstrukce střechy navíc nainstalovány také kulaté světlovody. To vše umožňuje snížit spotřebu elektrické energie a minimalizovat náklady za osvětlení.

Netradiční tvar oken a světlovodů je vždy složitý jak na výrobu, tak na následnou přepravu a montáž. I přes náročné zadání se výsledná realizace povedla na výbornou. Ačkoliv byla atypická zakázka pořádnou výzvou, jsme rádi, že jsme se na vzniku budovy pro malé předškoláky mohli podílet dodávkou hliníkových oken, dveří a prosklených fa­sád.

Základní informace o provedené realizaci MŠ Dolní Břežany:

rok realizace: 2019–2020

předmět dodávky: Hliníkové prosklené fasády, hliníková okna, hliníkové dveře.

cena dodávky: 3,7 mil. Kč

Články o této stavbě:

Sedm povedených příkladů moderních školských staveb v Česku

Stavba roku 2021: 33. Mateřská škola K Hradišťátku, Dolní Břežany

Mateřská Škola Dolní Břežany